Facebook Youtube

Liberecký zpravodaj

Sezóna 2018 byla pro libereckou atletiku a především pro její mládež ve znamení úspěchů. Tak početné a kvalitní družstvo dorostenců jako tento rok se nepodařilo v AC Slovanu Liberec sestavit již velmi dlouhou dobu. Proto nám už na začátku sezóny bylo jasné, že máme šanci obstát i v té největší konkurenci.

V letošním roce se uskutečnil projekt, kdy obyčejné krajské přebory nahradilo tzv. Utkání tří krajů - Královéhradeckého, Pardubického a Libereckého, a tak jsme byli svědky kvalitní atletiky i na krajské úrovni. I přes občasná zranění některých z opor jsme tuto soutěž ovládli, stali se mistry Libereckého kraje a postoupili na Mistrovství Čech, utkání, které rozhoduje o účastnících mistrovství republiky.

Na Mistrovství Čech, které se letos pořádalo 15. 9. v Jablonci nad Nisou, se setkávají jednotliví mistři, případně stříbrná družstva z úspěšnějších krajů. Jde o závod, který ukáže jestli kromě velkého počtu závodníků máte i tým, který je schopný podávat kvalitní výkony. Naším cílem bylo umístit se do pátého místa a zajistit si tak postup na mistrovství republiky. Po polovině soutěže jsme vedli, a tak se naše cíle kousek posunuly - „Musíme získat medaili!“. Celý závod se zkomplikoval, když několik našich opor nebodovalo kvůli obnoveným zraněním z průběhu sezóny. Nicméně po skvělém výkonu „Tomáše“ Nguyena, který si odbyl svou premiéru v trojskoku a skočil 12,08 m, díky našemu staršímu žáku Davidu Šlapákovi, který doběhl třetí na trati 1500 m a získal tak pro nás 8 bodů a výkonu našich skvělých štafet na 4 x 100 m a 4 x 400 m jsme vývoj otočili ve svůj prospěch a získali tak bronzové medaile za dvěma pražskými kluby.

Na Mistrovství České republiky, které se konalo v pátek 28. 9. v Opavě jsme jeli s očekáváním velkého úspěchu. Bohužel bez zmíněného Davida Šlapáka, který na MČR staršího žactva vyhrál běh na 3000 m a jel reprezentovat Českou republiku na mezistátní utkání. Bylo nám jasné, že tento velký liberecký talent nám bude velmi chybět a bohužel i další závodníci, kteří nemohli jet z různých důvodů.

Začátek závodu se nám opět velmi vydařil, a to zejména našemu kladiváři Petru Lankovi, hostujícím chodcům z AC Rumburk a Martinu Florianovi, který je taktéž hostujícím závodníkem z AC Tj Jičín. Ostatní velké kluby se ale bohužel začaly tlačit přes nás díky své početnosti. I přes obrovské úsilí, které naši závodníci vynaložili, naše bodové zisky stačily pouze na 5. místo se ztrátou pouhých 3,5 bodu na čtvrté místo, které obsadila Slavie Praha. Páté místo se někomu nemusí zdát jako příliš velký úspěch. My, jako klub, naše umístění hodnotíme jako obrovský úspěch, jelikož jsme dokázali rovnocenně soupeřit s největšími kluby v republice a naši svěřenci předvedli kvalitní výkony, jaké si takový velký závod zaslouží.