Facebook Youtube

Atletické mistrovství mládežníků v  Olomouci

Letos po delší době se vydala reprezentovat atletický klub AC Slovan Liberec velmi početná skupina mladých atletů. A mladí atleti se rozhodně v konkurenci neztratili a přivezli dokonce 5 cenných kovů (3 stříbra a 2 bronzy).

Tento ročník tzv. atletického gigantu, jak se přezdívá tomuto mistrovství (kvůli vysokému počtu účastníků – letos přes tisíc), byl specifický i v tom, že program byl rozprostřen do tří dnů a dorostenecké kategorii přibylo semifinále na sprinterských distancích do 200 metrů včetně. Před všemi tedy ležel těžký úkol vypořádat se nejen s velmi nabitým a náročným programem, ale i s výhní panující na olomouckém stadionu.

Hned v první technické disciplíně se medailově zadařilo Petrovi Lankovi, který si v kladivu dorostenců vysloužil bronzovou medaili za výkon 56.44 metrů, když zůstal 2 metry za svým osobním rekordem a potvrdil třetí místo v průběžných republikových tabulkách.

Druhou medaili, a to stříbrnou, vybojovala Pavla Cinkánová v chůzi na 10 000 metrů juniorek. Což naopak byla disciplína, která uzavírala celý pateční program. Pavla obkroužila 25 koleček za hodinu čtyři minuty a padesát čtyři sekund.

Další medailovou radost přinesla štafeta juniorů na 4x100 metrů. Tato medaile byla zdaleka nejvíce překvapivá, o to více si ji členové klubu vychutnali. Složení štafety bylo: Tomáš Radostný, Jakub Demel, Jakub Trafina a Kryštof Jelínek. Klukům se povedly všechny předávky a za kvalitní čas 42.89 sekund se společně radovali z bronzové medaile.

Zbývající dvě medaile vybojovala dvojčata Šlapákova v nedělním programu. V 10:15 se na svoji trať o délce tři kilometry vydal dorostenec David Šlapák. V rychlém závodě, kdy se trojice medailistů dostala pod 9 minut, doběhl David na pěkném druhém místě v čase 8:56,25 minuty, když ztratil na vítěze pouze jednu sekundu.

Jeho sestra Magdaléna se rozhodně nenechala zahanbit a předvedla skvělý výkon na 400 metrů, který ji taktéž stačil na stříbrnou medaili v kategorii dorostenek. Magda si vylepšila svůj osobní rekord o více než sekundu (tento osobní rekord si navíc vytvořila v rozběhu) a časem 57.11 sekundy zaostala za vítěznou jabloneckou Vendulou Štanclovou jen o 12 setin. Magda bojovala o vítězství do posledních metrů a k vítězství jí nepomohl ani tygří skok do cíle.

Velmi blízko medaili byl na stovce dorostenců čtvrtý Kryštof Jelínek. Ve finále předvedl čas 11.26 s v protivětru 0.9 metrů za sekundu. Ve finále nebyl sám, doprovodil ho skupinový kolega Tomáš Radostný, kterému se finále tolik nevyvedlo a dosáhl času 11.40 s. Kryštof ještě nastoupil do běhu na 200 metrů, v této disciplíně se probojoval do semifinále a za čas 23.17 s (protivítr o síle 3.8 metrů za sekundu znehodnotil předvedený výkon) bohužel obsadil o 6 setin první nepostupové 9. místo.

Smolařem posledních republikových šampionátů se stává junior Daniel Petrželka, který do sbírky čtvrtých míst přidal nyní páté místo za výkon 442 centimetrů ve skoku o tyči.

Šestá se umístila juniorka Emma Horáčková v disciplíně 3 000 metrů překážek, když si vytvořila nový osobní rekord 11:58,30 minut.

Těsně za branami finále zůstal juniorský sprinter-oštěpař Adam Kleprlík, který se díky zranění nemohl představit ve svých hlavních disciplínách – sprintech. Díky své všestrannosti se ale přece jen M-ČR zúčastnil ve své doplňkové disciplíně – hodu oštěpem. V soutěži si vylepšil osobní rekord na 52.73 metrů a zůstal devátý. Stejné deváté místo a nový osobní rekord si do Liberce odvezl junior Jakub Demel, který skočil 193 centimetrů do výšky. Desátý na 110 překážek juniorů se umístil Jakub Trafina a hned za ním jedenáctý jeho tréninkový parťák Daniel Stádník. Dosáhli časů 15.46 s respektive 15.58 s. V tyči juniorek uzavírala elitní desítku Kateřina Stuchlíková, která překonala laťku ve výšce 269 centimetrů.

Velké poděkování patří i všem trenérům, kteří své svěřence na šampionát připravili a v průběhu soutěží neustále podporovali, hecovali a snažili se jim poradit, jak nejlépe mohli.